Dva v jednom

Většina rodin s dětmi (dvěma a více) řeší s jejich přibývajícím věkem obdobný problém. Pokud nemají to štěstí, že žijí v prostorném rodinném domě nebo bytě, kde je dostatek místností pro několik dětských pokojů, musí se dětský nábytek vyrovnat se soužitím sourozenců v jednom pokoji. A že je to úkol nelehký, o tom netřeba diskutovat.
Rostoucí děti potřebují vlastní prostor a soukromí, je třeba jim zajistit nejen klid na práci a učení, ale i místo pro oddělenou relaxaci. Toto pravidlo pak platí obzvláště pokud jde o sourozeneckou dvojici rozdílného pohlaví. Výrobci dětského nábytku (nábytku pro mladé) proto přizpůsobují své výrobky nejen diktátu módních trendů, ale především potřebám uživatelů a konkrétním prostorovým podmínkám a možnostem. A právě prostoru je zaslouženě věnována zvýšená pozornost.
Praktickým, úsporným a zároveň také dětský nábytek pěkným řešením jsou „palandy“. Díky designérům dostal tento prvek mnoho neotřelých podob. Prostor pod palandami se využívá jako pracovní kout, úložný prostor nebo prostor na hraní. Variabilita polohy lůžek v sestavě také zajišťuje dostatečné soukromí při odpočinku. Sestava dvou vyvýšených postelí, pod kterými je umístěn kout s psacím stolem, nabízí dvě zcela oddělené pracovní zóny. Podobný efekt můžeme docílit i prostým sražením dvou vyvýšených lůžek bokem k sobě. Nedostatkem toho řešení je blízký kontakt dětí u dětský nábytek odpočinku – postele jsou prakticky neoddělené vedle sebe. Důležitý je také bezpečný a snadný přístup k vyšším lůžkům. Většinou je zajišťují schůdky nebo malý žebříček. „Cesta dolů“ nakonec může být vyřešena (zejména pro menší děti) třeba vtipně skluzem.
Stejnou pozornost jako umístění postelí je třeba věnovat také pracovním koutem – zázemí pro nerušenou práci školáků. Pokud to nedostatek prostoru nedovolí a stoly nemohou být umístěny odděleně, zůstává úsporná varianta umístění dětský nábytek vedle sebe (například u zdi) nebo naopak srazit stoly uprostřed pokoje k sobě. Při práci tak děti sedí naproti sobě – ​​nevidí si ale „pod ruce“ a také vzájemné podštuchovanie je přes plochu dvou stolů značně ztíženo. Malá televize může být naopak středem společného prostoru určenému hrám. Také otevřený prostor ale nemusí být „společný“ definitivně. Můžeme si vypomoci například textilním paravánem nebo závěsem, který se dá snadno odstranit nebo přesunout.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.